facebookinstagram     English   

Alaçatı

Dar Arnavut kaldırımları cumbalı evlerin süslediği, meyvenin sebzenin en tazesinin satıldığı pazarları, gurme restoranları, gece kulüpleri ve sanat galerileriyle unutulmaz anların yeridir Alaçatı…

Antik Çağda "Agrilia"; , Batı Anadolu tarihinde "İonia" diye adlandırılan Alaçatı, İzmir'in güneyinden başlayıp Menderes Irmağına kadar uzanan bölgenin tam merkezinde yer alır.

Heredot'un "İonlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü altında ve en güzel iklimde kurmuşlardır." diyerek övdüğü belde bilim, felsefe, sanat ve mimaride dünyaya yol göstermiştir.

Günümüzde kentsel sit alanı ilan edilen Alaçatı'da var olan yapılar geleneksel mimarilerine uygun olarak restore edilirken yeni inşaa edilen yapılar ise en fazla iki katlı olarak çevre düzenine uygun tarzdadır.

150 yılı aşkın tarihi dokusu, taş duvarlı, ahşap cumbalı, kırma çatılı evlerin birbirlerine neşeyle dayandıkları esen rüzgarın sakız kokusunu taşıdığı sıcak ve içten bu belde dünyanın her yerinden merakla gelen ve hayranlıkla ayrılan misafirlerin vazgeçilmez destinasyonlarındandır.

Havası, suyu güzel olan Alaçatı'nın toprağın da güzeldir. Yörede özellikle zeytin, anason, soğan, limon ve enginar yetişmekte, sakız ağaçları ise koruma altındadır.

Hiç dinmeyen rüzgarına rağmen dalga almayan limanı ile dünyanın her yerinden gelen sörf tutkunları için gerçek bir cennettir. Kıyı boyunca hafif engebeli tepeleri aşarak çok sayıda sakin koy bulabilirsiniz. Sahiller Nisan- Kasım ayları arasında en yoğun dönemini yaşa da her mevsim rengarenk sörf yelkenlerini izleyebilir geniş sığ alanı sayesinde güvenle sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.

Tüm bu benzersiz güzellikler İzmir şehir merkezine yaklaşık 70 km Adnan Menderes Havaalanı'na ise 90 km uzaklıktadır.

Rüzgar sörfü tutkunundan taş ev meraklılarına, tatili eğlenerek yaşamayı sevenlerden kafa dinlemek için sakin yer arayanlara kadar herkese hitap eden küçük ama kocaman bir dünya Alaçatı.

Benzersiz Alaçatı deneyimleri ve güzel hatıralar yaşamanız için heyecanla sizleri bekliyoruz.

Bize Ulaşın

Hotel dé Gold Alaçatı

Alaçatı Mah. 2500 Sk. No:20 Alaçatı / İZMİR

Tel: 0232 716 98 88   -   Whatsapp: 0533 656 96 32

info@alacatihoteldegold.com